Rozhovor s novovymenovaným spišským diecéznym biskupom, Mons. Štefanom Sečkom

Sečka Štefan

Rozhovor s novovymenovaným spišským diecéznym biskupom, Mons. Štefanom Sečkom:

Čo pre vás znamená viera?
„To je na prvom mieste Boží dar, za ktorý som Pánu Bohu veľmi vďačný. Ďakujem Pánu Bohu, že som vyrastal v rodine a prostredí, ktoré tento dar neodmietalo. Naopak – rozvíjalo."

Je v praktickom živote rozdiel medzi veriacim a neveriacim?
„Som presvedčený, že áno, napriek nedostatkom, ktorý ako veriaci predstavujeme, je vždy ľahšia vec otvorene diskutovať a svedčiť s veriacim, ako neveriacim.“

Prečo ste sa stali kňazom?
„Osobne si myslím, že rozhodujúcim bol náboženský život v rodine, potom to bol príklad kňazov, ktorí v mojom rodisku pôsobili a najviac Boží dar.“

Ako ste sa dozvedeli o menovaní za diecézneho biskupa?
„Prvú informáciu som dostal, tak ako to má byť, od apoštolského nuncia Mons. Maria Giordanu.“

Kde vás zastihlo menovanie za diecézneho biskupa?
„No. Kde inde ako na Spišskej Kapitule...“

Aká bola vtedy vaša prvá myšlienka?
„Bože môj, čo odo mňa chceš?!“

Čo znamená vaše biskupské heslo „Kristov kríž nech nás zdokonalí“?
„Uvedomujem si, že nie každý kríž je Kristov. Som si vedomý, že neraz si svoje kríže spôsobujeme sami.“

Kam chcete viesť miestnu cirkev na Spiši, ktorá vám bola zverená?
„K plnšiemu životu v Kristovi s jeho Cirkvou.“

Kedy sa ujmete oficiálne vedenia diecézy?
„Bude to 10. septembra 2011 v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule, Spišskom Podhradí, svätá omša začne o 10:00.“

Aké konkrétne kroky vás čakajú po prebratí vedenia diecézy?
„My sme v tomto roku 2011, s Božou pomocou, ukončili Diecéznu synodu. Veľmi si prajem, aby sa nám závery synody podarilo zrealizovať v praxi. To nie je len zbožné prianie, bol som pri tom, bol som výkonným predsedom Prípravnej komisie. Potom sú tu ďalšie úlohy, ktoré vyplynú z danej situácie. Uvidíme!“

Plánujete nejaké zmeny, v rámci úradu?
„Niečo zmeníme, doplníme, ale zatiaľ je to v úrovni uvažovania. Som si vedomý, že nestaviam na holej lúke. Mal som ctihodných predchodcov, ktorí žili službou Božiemu kráľovstvu, aj posledný môj predchodca Mons. František Tondra začínal službu po dlhoročnom násilnom prerušení.“

Čo bude vašou prioritou v práci spišského diecézneho biskupa?
„Spomeniem blahoslaveného Jána Pavla II., ktorý nám pri stretnutí v r. 2002 povedal: Kňazom buďte otcami a veriacim vodcami ku svätosti. To by som chcel svojou službou naplniť.“

Nahradíte Františka Tondru, kde bude teraz pôsobiť on?
„Samozrejme, že v Spišskej Kapitule, tam bude bývať a verím, že ak mu zdravie dovolí, bude ochotný nám pomáhať v službe Božiemu ľudu Spišskej diecézy.“

Za jednu z príčin súčasnej ekonomickej krízy mnohí považujú zlyhanie morálky. Čo vy na to?
„Určite v tom niečo má zlyhanie morálky, ale nielen to.“

Aký je podľa Vás recept na zmenu?
„Keby som mal recepty na riešenie kríz a ostatných súvislostí, otvoril by som kanceláriu, ale to nehrozí...“

Rozhovor pripravili Radovan Pavlík a Michal Lipiak
Zdroj: webnoviny.sk